Na czym polega recykling stali?

„Stal to jeden z najlepszych materiałów recyklingowych na świecie. Odzysk z konstrukcji stalowych to minimum 80%. Z każdych 10 kg możemy odzyskać minimum 8 kg!“ – mówi Janusz Wenta, właściciel WE – MET - jednej z najwększych firm zajmujących się złomem w Polsce – „Dla porównania odzysk żelbetu z konstrukcji to zaledwie 10% zużytego materiału“ - dodaje. Po 20 latach 70 % stali obecnej na rynku wraca na złomowiska, gdzie zyskuje „nowe życie“. Dodatkową zaletą stali jest fakt, że jej recykling daje wymierne korzyści środowisku. W obliczu topniejących zasobów naturalnych, firmy zajmujące się recyklingiem stają się kluczowymi partnerami w obszarze lokalnej i globalnej ochrony środowiska. Stal, mimo wielokrotnego przetwarzania nie traci jakości, a dzięki swym energooszczędnym właściwościom góruje nad plastikiem, szkłem czy papierem, do produkcji których zużywa się nawet do 95% energii więcej! Produkcja tony stali ze złomu pozwala zaoszczędzić 40% wody, zredukować produkcję ścieków i emisję zanieczyszczeń powietrza o 86%, zaoszczędzić 1,5 tony rudy i 0,5 tony koksu.

 

Proces recyklingu

Towar, po zakupie  - hurtem od klientów i detalicznie od osób prywatnych  - jest starannie czyszczony i rozbierany. Następnie sortuje się go na różne rodzaje: blacha, złom gruby, żeliwo, konstrukcja, poprodukcja, ocynk, wióry. W zależności od wymagań huty, złom jest cięty na 40 cm prasą lub paczkowany w kostki. W takiej formie pakowany jest na statki. Firmy dbające o środowisko używają do tego specjalnych pojemników i urządzeń, tak, aby materiał spełniał wymagania jakościowe i handlowe stalowni i hut. Transport przetwarzany jest na nowy materiał stalowy, przeznaczony do produkcji. Złom metali nieżelaznych doskonale nadaje się do recyklingu i może być przetwarzany nieskończenie wiele razy i znajduje się w obrocie na rynkach światowych przez dekady.

 

Rynek metali

Recyckling jest przyszłością świata. Pierwszy miał miejsce w 1776 roku, gdy posąg króla Jerzego III został przerobiony na... naboje. Obecnie co druga tona stali wytworzona na świecie pochodzi ze złomu. Materiały uzyskane z przetwórstwa mają szerokie zastosowanie: od kapsli po samoloty. Odporną na trudne warunki stal nierdzewną (w zależności od jej elastyczności i wytrzymałości) wykorzystuje się np. do produkcji rur, karoserii samochodowych, pokryć dachów i elewacji, opakowań do konserw, elementów budowli i mebli, wiatraków w elektrowniach wiatrowych, do produkcji pralek czy statków. Daje ona wiele możliwości obróbki przy bardzo niskich kosztach wytwarzania. Dzięki technologii magnetycznego sortowania jest też bardzo łatwa w odzysku. Żelazo przerabia się na blachę samochodową, rury, materiał konstrukcyjny mostów, miedź – do budowy elektroniki i produktów elektrycznych jako świetny przewodnik prądu, aluminium zaś do produkcji puszek do napojów, kadłubów samolotów lub przewodów.

Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu mawiał wielki wynalazca - Thomas Edison.

Dwadzieścia pięć lat temu Boliwijczyk – Jose Nunez – który nie miał pieniędzy na prezenty dla swoich dzieci, wpadł na pomysł, by przerobić złom na zabawki. Zaczął konstruować auta jako repliki dużych modeli samochodowych. Szybko znalazły one rynek zbytu i do dziś stanowią furorę, a jemu przynoszą zysk. Znany wszystkim symbol Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, 115-metrowa wieża Arcelor Mittal Orbit w 60% zbudowana została została ze stali pozyskanej z recyklingu. Żyjemy w erze odzysku!

Wróć

 
facebook