Aluminiowy szlak do huty

Polskie firmy z branży złomiarskiej skupują przede wszystkim stal, bo jej jest najwięcej, ale ważnym elementem ich działalności jest także aluminium. Na złomowiska trafiają, bowiem miliony aluminiowych puszek po różnego rodzaju napojach. Sprzedaż tego surowca przez właściciela – osobę indywidualną lub firmę - to dopiero początek długiej drogi, zanim trafi ono do huty, a później zostanie na nowo wykorzystane. Aluminium musi zostać oczyszczone ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz przesortowane na różnego rodzaju klasy.

Puszki – podstawowe źródło pozyskiwania aluminium

Na świecie produkowanych jest rocznie ponad 200 miliardów puszek na napoje, z tego aż 80 procent jest zrobionych z aluminium. Tylko w Polsce zużywanych jest około 400 milionów puszek. Koszt produkcji tego surowca z rudy jest dziesięciokrotnie większy niż uzyskanie go z procesu recyklingu. Dzięki temu też mniej dwutlenku węgla trafia do atmosfery.

Aluminium pozyskuje się także ze złomu przemysłowego, folii, wiórów, żużli solnych i zegarów. Żeby jednak je przeznaczyć do dalszego użytkowania trzeba je dokładnie oczyścić. A naprawdę warto to dokładnie robić by aluminium z recyklingu nie różniło się jakościowo od tego uzyskanego z wytworu pierwotnego.

Oczyszczanie aluminium i przygotowywanie do wysyłki

Rodzajów aluminium jest bardzo wiele. Trzeba je, więc posegregować i zidentyfikować zanieczyszczenia. Następnie jest ono oczyszczane z piasku i innych metali. Wtedy też jest rozdrabniane na mniejsze kawałki.

Następnie, metodą termiczną, usuwa się powłoki i farby z odzyskiwanego surowca. W piecach jest wypalany niepożądany materiał. Później jeszcze złom aluminium czeka oczyszczenie z zanieczyszczeń niemetalicznych.

Następnie aluminium trafia do maszyny paczkującej, która formuje je w paczki o określonych rozmiarach, wymaganych przez huty. A na sam koniec trafia ono na samochody i dostarczane jest do klienta. Niektóre aluminium nie jest paczkowane i wysyłane jest wtedy luzem.

Droga aluminium do hut

Polski rynek złomiarski to prawdziwa sieć. W naszym kraju istnieje około pięciu tysięcy zarejestrowanych złomowisk. Małe punkty zajmują się zbiorem złomu niewsadowego, surowego. Jeszcze przed obróbką dostarczają złom do kilkuset średniej wielkości hurtowników, którzy odbierają surowiec i w specjalistycznych urządzeniach przerabiają na wyższej klasy złom tzw. wsadowy. Na końcu duże spółki, często będące własnością hut, skupują częściowo przerobiony surowiec i dostosowują do parametrów, jakie są konieczne, aby mogły trafić do pieca. 

WE-MET: recykling i ekologia

Nie tylko recykling jest ważną częścią naszej firmy. Duży nacisk kładziemy także na ekologię. Dlatego sprzęt wykorzystywany przez nasze przedsiębiorstwo ma bardzo wysokie parametry dotyczące ochrony środowiska. Na przykład przy kupowaniu nowych samochodów Scania zwracaliśmy uwagę na niskie zużycie paliwa oraz klasę spalin EURO 6, która sprawia, że są one przyjazne dla środowiska.

Wróć

 
facebook