Żółta armia na usługach WE-MET

Każdego dnia praca na złomowisku rozpoczyna się od załadunku złomu na ciężarówki. Inne, jeszcze puste, ruszają po towar do klientów. Część z pojazdów musi dowieść zawartość do portów, gdzie trafiają na statki i płyną do odbiorców w różnych częściach świata. Jeszcze inne jadą do hut poza granicami naszego kraju. Dlatego samochody do transportu złomu muszą spełniać wysokie standardy.

Niezawodne ciężarówki przyjazne dla środowiska

Kupione w tym roku ciągniki siodłowe mają 450 koni mechanicznych, a dzięki niskiemu zużyciu paliwa są bardzo ergonomiczne. Klasa spalin EURO 6 sprawia, że są też przyjazne dla środowiska. Dzięki takim pojazdom zmniejszają się koszty firm, a zwiększają ich przychody.

Niezawodność ciężarówek to podstawa zaleta. Wyobrażacie sobie, że zepsuł się, gdzieś w Polsce, pojazd wiozący wiele ton złomu? Podstawienie nowego samochodu, kłopoty z przeładunkiem, bo przecież potrzebna jest specjalna ładowarka, i opóźnienia. To wszystko przynosi straty, na które firmy z branży złomiarskiej, gdzie panuje duża konkurencja (w Polsce jest zarejestrowanych około pięciu tysięcy złomowisk – zarówno tych małych, jak i dużych, hurtowych), nie mogą sobie pozwolić. I to nie tylko z powodów finansowych. Zaufanie klienta jest równie ważne. I każdy musi o nie dbać. Rozczarowany partner w interesach następne swojego kroki może, bowiem skierować do konkurencji.

Dodatkowo kierowcom potrzebne są wygodne kabiny. W samochodach spędzają wiele godzin, więc muszą mieć jak najlepsze warunki do jazdy i odpoczynku Zwłaszcza, że kierują wielkimi pojazdami z wielotonowymi ładunkami, przewożonymi nieraz przez wiele tysięcy kilometrów. Ich komfort zapewnia bezpieczeństwo także innym użytkownikom dróg. A samochody firm złomiarskich będą jeździć coraz dalej. Zapotrzebowanie na złom jest, bowiem coraz większe, zwłaszcza na rynkach Niemiec, Turcji czy Azji. 

No i to, na co stawiamy szczególnie, obok recyklingu – ekologia. Pojazdy marki Scania są dostosowywane do coraz wyższych wymagań dotyczących ochrony środowiska. Producent ma tę świadomość i pracuje nad ograniczeniem w swoich pojazdach emisji CO2, cząstek stałych i hałasu oraz wykorzystywanie paliw odnawialnych. Stąd wybór właśnie samochodów tych firm.

WE-MET: nie tylko skup, ale też transport złomu

Jedną z ofert firmy WE-MET, obok skupu, jest transport złomu. Jeżeli takie jest życzenie klienta - przedsiębiorstwo podstawia kontenery lub wysyła samochody samozaładowcze. Do dyspozycji posiada czternaście pojazdów ciężarowych o różnym tonażu i przeznaczeniu. W skład taboru wchodzą auta: kontenerowe z HDS, ciągniki siodłowe, a także laweta samochodowa.

Co ważne, a nie wszyscy się, bowiem do tego stosują, firma, mająca oddziały w trzech miejscowościach województwa pomorskiego, dysponuje wszystkimi zezwoleniami na zbieranie i transport odpadów. Dodatkowo przy większych ładunkach możliwa jest negocjacja cen. 

Wróć

 
facebook